شکایت کردن کارمندان اخراج شده اسپیس ایکس از این شرکت بخاطر نقض قوانین

این کارمندان که پس از انتشار یک نامه در انتقاد از ایلان ماسک اخراج شده بودند، به نقض قوانین کار ایالات متحده اشاره کرده‌اند.

گروهی از کارمندان سابق اسپیس ایکس از این شرکت فضایی به اتهام اعمال سیاست‌های ناعادلانه به هیئت ملی روابط کار شکایت کردند. شاکیان شرکت متعلق به ایلان ماسک ادعا کرده‌اند که پس از تنظیم نامه‌ای که در آن از شرکت خواسته شده بود تا به‌دنبال اتهامات آزار جنسی علیه ماسک، «سیاست‌های عدم تحمل» خود را تقویت کند، به‌طور غیرقانونی اخراج شده‌اند.

به گزارش نیویورک تایمز، 9 کارمند پس از انتشار این نامه در ماه ژوئن اخراج شده‌ بودند و اکنون هشت نفر از آنها اتهامات خود را به تنظیم‌کننده‌های فدرال تسلیم کرده‌اند. کارمندان اسپیس ایکس اکنون می‌گویند که این شرکت به دلیل درخواست برای محافظت قوی‌تر از محل کار پس از اتهامات آزار جنسی علیه ایلان ماسک، از آنها انتقام گرفته شده است.

خواسته‌های کارمندان اسپیس ایکس پیش از اخراج

در آن نامه از مدیران اسپیس ایکس خواسته شده بود «فعالیت‌های خطرآفرین ایلان در توییت‌هایش» را مهار کنند، سیاست‌های آزار جنسی تعریف و اجرا کنند و اطمینان داشته باشند که در صورت نقض این قوانین توسط مدیران، با آن‌ها برخورد می‌شود.

در بخشی از این نامه که بیش از 400 کارمند آن را امضا کرده‌اند، آمده است:

«سیستم‌ها و فرهنگ کنونی اسپیس ایکس به ارزش‌های اعلام شده‌اش پایبند نیست؛ زیرا بسیاری از کارمندان همچنان اجرای نابرابر سیاست‌های «تحمل صفر» را تجربه می‌کنند. این باید تغییر کند.»

در ماه‌های گذشته، کارشناسان حقوقی اعلام کرده بودند اخراج کارکنانی که در نوشتن این نامه نقش داشته‌اند، احتمالاً قانون کار ایالات متحده را نقض می‌کند. «مری اینمن»، یکی از وکلای شرکت حقوقی Constantine Cannon در این رابطه می‌گوید:

«این کار را می‌توان به‌عنوان یک عمل تلافی‌جویانه برای بیان نظرات تلقی کرد. چنین کاری به کارگران چه می‌گوید؟ اساساً می‌گوید که ما نمی‌خواهیم سخنان شما را بشنویم.»

هفته‌ها قبل از انتشار این نامه، ایلان ماسک به یک رسوایی جنسی متهم شده بود که البته پس از آن، مدیر اسپیس ایکس از ایلان ماسک دفاع کرد.

ایلان ماسک که اخیراً به مدیرعامل جدید توییتر تبدیل شده، در این شرکت نیز اقدامات مشابهی را انجام داده است. ماسک حداقل 10 نفر را به دلیل اظهارات انتقادی علیه خودش اخراج کرده است. مدیرعامل توییتر همچنین از کارمندان خواسته تا با سیاست «سخت‌کوشی» این شرکت موافقت کنند یا به دنبال شغل جدیدی برای خود باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما