شکایت وزارت دادگستری آمریکا از گوگل به دلیل سلطه بر بازار تبلیغات

بلومبرگ به نقل از منابع آگاه می‌گوید وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا در شرف شکایت از گوگل است. این وزارتخانه احتمالاً همین امروز شکایت خود را ثبت خواهد کرد و این غول بزرگ فناوری را به اتهام سلطه بر بازار تبلیغات دیجیتال به دادگاه خواهد کشاند.

به گزارش بلومبرگ، وزارت دادگستری آمریکا احتمالاً از کسب‌وکار تبلیغات گوگل که منبع 80 درصد از درآمدهای این شرکت است، شکایت خواهد کرد. اگر این اتفاق بیفتد، این دومین پرونده شکایت فدرال علیه اقدامات انحصارطلبانه گوگل خواهد بود. این شرکت ظاهراً برای جلوگیری از ثبت این شکایت سعی کرده بود نگرانی‌های این وزارتخانه را برطرف کند. طبق شایعات، اهالی ماونتین ویو حتی حاضر بودند کسب‌وکار تبلیغات خود را جدا کنند، ولی به‌نظر می‌رسد که این گفت‌وگوهای پشت صحنه به نتیجه نرسیده است.

خریداران تبلیغات و وب‌سایت‌ها مدت‌هاست که از عدم شفافیت کسب‌وکار تبلیغات گوگل انتقاد دارند. این شرکت در سال‌های 2008 و 2009 به‌ترتیب DoubleClick و AdMob را خرید تا سلطه خود را بر بازار تبلیغات آنلاین محکم‌تر کند. البته خود این شرکت مدعی است که در این اکوسیستم با فیسبوک، AT&T، کامکست و غیره رقابت دارد.

گوگل با شکایت‌های مختلفی در سراسر دنیا دست‌وپنجه نرم می‌کند

این گزارش در شرایطی منتشر می‌شود که گوگل در سراسر دنیا با پرونده‌های مختلفی در زمینه مقابله با انحصارطلبی روبه‌رو شده است. این شرکت در بریتانیا با یک شکایت 16.3 میلیارد دلاری مواجه است که آلفابت را به درآمدزایی با هزینه ضربه‌زدن به شرکت‌های کوچک متهم می‌کند.

به‌علاوه، این شرکت در ماه اکتبر 2022 در هند پرونده‌ای را به کمیسیون رقابت این کشور واگذار کرد که می‌تواند شیوه ارائه مجوز برای خدمات موبایلی گوگل (GMS) را تغییر دهد. این پرونده در تجدیدنظر در دادگاه عالی هند هم شکست خورد تا شرایط برای گوگل بغرنج‌تر شود.

اهالی ماونتین ویو در شکایت قبلی وزارت دادگستری در سال 2020 به سلطه بر بازار موتورهای جستجو متهم شده بودند. این پرونده همچنان در سیستم قضایی آمریکا درحال پیگیری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما