تعداد 0 محصول در سبد خرید شما وجود دارد
نتایج در این بخش نمایش داده می شود

شارژکردن راحت تر گجت ها بااستفاده از پارچه الکترونیکی مجهز به 1200 سلول خورشیدی

این پارچه از نظر ظاهری تفاوت خاصی با پارچه‌های معمولی ندارد، اما به 1200 سلول خورشیدی ریز مجهر شده است.

محققان دانشگاه ناتینگهام ترنت یک پارچه الکترونیکی ساخته‌اند که بیش از هزار سلول خورشیدی مینیاتوری دارد و می‌تواند به راحتی ساعت هوشمند یا موبایل شما را شارژ کند. این سلول‌ها قادرند از خورشید 400 میلی‌وات انرژی بگیرند.

بر اساس بیانیه این دانشگاه، گروهی از محققان به رهبری دکتر «تئودور هیوز-رایلی»، توانسته‌اند پارچه‌ای تولید کنند که دارای 1200 سلول فتوولتائیک است. این پارچه طوری طراحی شده که مثل همه پارچه‌ها بتواند فشار را تحمل کند و حتی بدون آسیب دیدن در ماشین لباس‌شویی با دمای 40 درجه سلسیوس شسته شود.

طول سلول‌های خورشیدی در این پروژه فقط 5 میلی‌متر و عرض آن‌ها 1.5 میلی‌متر است. آن‌ها درون یک صمغ پلیمری ضدآب قرار گرفتند و توسط کسی که این پارچه را می‌پوشد، حس نمی‌شوند؛ در نتیجه استفاده از آن بسیار راحت است.

پارچه الکترونیکی مشابه پارچه‌های معمولی است

هیوز-رایلی از گروه تحقیقات منسوجات پیشرفته دانشگاه ناتینگهام ترنت می‌گوید: «این نمونه اولیه اجازه می‌دهد نیم‌نگاهی به پتانسیل‌های آینده پارچه‌های الکترونیکی داشته باشیم. تاکنون افراد خیلی کمی به این فکر کرده بودند که از لباس یا پارچه‌ها برای تولید الکتریسیته استفاده کنند و ماده‌ای که ما ساختیم، با وجود اهدافی که دنبال می‌کند، ظاهر و عملکردی مشابه همه پارچه‌های عادی دارد.»

با این حال، محققان می‌گویند زیر سطح این پارچه شبکه‌ای از بیش از هزار سلول ریز فتوولتائیک قرار گرفته که می‌توانند از انرژی خورشید برای شارژ دستگاه‌های شخصی استفاده کنند: «پارچه‌های الکترونیکی پتانسیل این را دارند که رابطه انسان با فناوری را متحول کنند و این نمونه اولیه هم نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم از دردسر شارژ همه دستگاه‌ها در کنار پریز برق راحت شویم.»

سلول‌های خورشیدی در این محصول از سیلیکون ساخته شده‌اند. آزمایش‌ها نشان داده که این ماده می‌تواند در برابر آفتابی با سطح 0.86 حدود 335.3 میلی‌وات و در آفتاب 1.0 تا 394 میلی‌وات انرژی تولید کند. محققان باور دارند که این پروژه نشان می‌دهد پارچه‌های الکترونیکی چطور می‌توانند در زمینه مانایی موثر باشند و مفاهیم فعلی ما درباره فناوری را تغییر دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *