ساختن انواع دارو از طریق طلاهای بازیافتی

محققان از طلای بازیافتی سیم‌کارت‌، به‌عنوان کاتالیزوری برای واکنش‌های شیمیایی مورد استفاده در ساخت دارو، استفاده کردند.

طلای استخراج‌شده از زباله‌های الکترونیکی همچون سیم‌کارت‌ها کاربردهای مختلفی می‌تواند به‌همراه داشته باشد. حالا محققان از طلای بازیافتی سیم‌کارت‌، به‌عنوان کاتالیزور برای واکنش‌های شیمیایی مورد استفاده در ساخت دارو استفاده کرده‌اند.

کاتالیزورهای فعلی مورد استفاده در ساخت دارو، اغلب از فلزات کمیاب ساخته می‌شوند. معمولاً تولید چنین کاتالیزورهایی به فرایندهای معدنی گران‌قیمت، انرژی‌بر و مخرب نیاز دارند. اکنون روش استخراج طلا از زباله‌های الکترونیکی می‌تواند مشکل تولید کاتالیزورهای گران‌قیمت را به حداقل برساند.

محققان دانشگاه کالیاری ایتالیا با استفاده از فرایند استفاده از طلای بازیافتی محققان امپریال کالج لندن، به چنین دستاوردی دست پیدا کرده‌اند که می‌‌تواند نیاز به استخراج برخی مواد معدنی را کاهش دهد. استفاده از طلای موجود در زباله‌های الکترونیکی همچنین باعث می‌شود این زباله‌ها با هدف بازیافت طلا، به‌خوبی از مبدأ تفکیک شوند. نتیجه این مطالعه در ژورنال ACS Sustainable Chemistry & Engineering منتشر شده است.

استخراج طلا از زباله‌های الکترونیکی و کاربردهای پزشکی آن

ضایعات تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی (WEEE) معمولاً به محل دفن زباله فرستاده می‌شوند. جداسازی و استخراج اجزای این زباله‌ها به انرژی زیاد و مواد شیمیایی خاصی نیاز دارد و به همین دلیل از نظر اقتصادی گاهی به‌صرفه نیست. با این حال، این زباله‌های الکترونیکی حاوی مقدار زیادی فلز هستند که می‌توانند در طیف وسیعی از محصولات جدید مورد استفاده قرار بگیرند.

یافتن راه‌هایی برای بازیافت و استفاده از این فلزات به روشی کم‌هزینه، کم‌انرژی و غیرسمی اهمیت بسیاری دارد. پروفسور «جیمز ویلتون الی»، محقق ارشد از دپارتمان شیمی امپریال می‌گوید:

«بیشتر زباله‌های الکترونیکی، به محل دفن زباله می‌روند و این کار دقیقاً برعکس کاری است که ما باید انجام دهیم. ما باید این منابع ارزشمند را حفظ کنیم. با این کار می‌توانیم کمتر به‌سراغ روش‌های معدنی مضر برای محیط‌زیست، جهت استخراج برخی فلزات برویم.»

این محقق می‌گوید ما در حال حاضر برای خلاص‌شدن از شر زباله‌های الکترونیکی پول می‌پردازیم، اما فرایندهای مؤثر می‌توانند به بازنگری این وضعیت و استفاده از ضایعات کمک کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما