روش جالبی برای خواندن افکار در مغز بدون استفاده از الکترود

دانشمندان موفق شدند بدون کاشت الکترود در مغز، افکار شرکت کنندگان در آزمایش را رمزگشایی کنند.

دانشمندان اکنون می‌توانند بدون کاشت الکترود در مغز و تنها از طریق اسکن غیرتهاجمی مغز و الگوریتم جدید متوجه شوند فرد چه پادکستی گوش داده، چه تصاویری دیده و در ذهن خود چه تفکرات و تصاویری را ترسیم می‌کند.

در تحقیقات قبلی ذهن‌خوانی، دانشمندان با کاشت الکترود در مغز افراد، در تلاش بودند تا بتوانند راهی برای رصد افکار آنها و ذهن‌خوانی پیدا کنند. اکنون با تکنیک جدید و اسکن غیرتهاجمی مغز، این هدف بدون نیاز به کاشت الکترود در مغز و بدون نیاز به تماس فیزیکی با سر میسر شده است.

در این روش جدید، امواج مغزی فرد با تصویربرداری موسوم به fMRI و الگوریتم جدید مورد بررسی قرار می‌گیرند. اسکن fMRI جریان خون اکسیژن‌دار را در مغز ردیابی می‌کند و چون سلول‌های فعال مغز به انرژی و اکسیژن بیشتری نیاز دارند، این اطلاعات امکان سنجش غیرمستقیم فعالیت مغز را فراهم می‌کند.

طبیعتا این روش اسکن مغزی نمی‌تواند فعالیت مغز را در زمان واقعی ثبت کند، زیرا سیگنال‌های الکتریکی منتشر شده توسط سلول‌های مغزی بسیار سریع‌تر از حرکت خون در مغز حرکت می‌کنند. اما به‌طور قابل‌توجهی، نویسندگان مطالعه دریافتند که هنوز می‌توانند از آن برای رمزگشایی افکار افراد استفاده کنند.

«الکساندر هوث»، نویسنده ارشد و عصب‌شناس دانشگاه تگزاس در آستین می‌گوید:

«اگر 20 سال پیش از عصب‌شناسان معروف جهان می‌پرسیدید که آیا این کار شدنی است، آن‌ها حتما به این سوال می‌خندیدند، اما اکنون چنین دستاوردی دست یافتنی شده است.»

رمزگشایی از افکار با تکنیک جدید دانشمندان

در مطالعه انجام شده توسط دانشمندان، مغز یک زن و دو مرد 20 تا 30 ساله اسکن شد. از هر یک از شرکت کنندگان خواسته شده بود تا در مجموع به 16 ساعت پادکست و برنامه رادیویی مختلف گوش بدهند. سپس مغز آنها مورد اسکن قرار گرفت و الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی توانست از طریق اسکن امواج مغزی و الگوهای موجود در آن، داستانی از محتوای احتمالی که شرکت کنندگان به آن گوش داده‌اند، تهیه کرده و تشخیص بدهد آنها چه پادکستی را گوش داده‌اند. در واقع امواج مغزی اسکن شده نشان می‌داد فرد در معرض چه محتوای صوتی قرار گرفته است.

گفتنی است الگوریتم بررسی امواج مغزی در تحلیل خود قطعا اشتباهاتی نیز دارد و نمی‌تواند نتیجه دقیق و بدون خطایی ارائه دهد، اما دانشمندان امیدوارند که در ادامه و با پیشرفت‌های فناوری امکان ذهن‌خوانی با دقت بالاتر فراهم شود.

با آزمایش‌های بیشتر، الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی و این تکنیک توانست به صورت نسبتا دقیقی، طرح فیلمی بی‌صدا را که شرکت کنندگان آنها را تماشا کرده بودند، توضیح دهد. حتی این الگوریتم موفق شد داستانی را بازگو کند که شرکت‌کنندگان تصور می‌کردند در سرشان می‌گذرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما