تکنولوژی جدید 2023، ولووEX90 برای نجات دادن جان کودکان و حیواناتی که داخل ماشین جا مانده اند

شرکت ولوو قرار است در تاریخ نهم نوامبر از مدل جدید EX90 رونمایی کند. این شاسی‌بلند الکتریکی به انبوهی از سیستم‌ها و تجهیزات پیشرفته مجهز خواهد بود. سیستم تشخیص کودکان و حیوانات خانگی جا مانده در داخل کابین یکی از این موارد است که ولوو مانور ویژه‌ای روی آن می‌دهد.

کمپانی سوئدی محصول جدید خود را با عنوان خودرویی که نسبت به راننده و محیط اطراف ادراک دارد، توصیف می‌کند. این شاسی‌بلند برقی اولین مدلی است که به صورت استاندارد به سیستم رادار داخلی مجهز می‌شود. ولوو می‌گوید این سیستم به تدریج در سایر محصولات آینده نیز استفاده خواهد شد.

ولوو EX90 و کابینی پر از سنسور
سیستم پیشرفته ولوو داده‌های مورد نیاز خود را از سنسورهای متعدد داخل کابین دریافت می‌کند. این سنسورها در قسمت‌هایی مثل روی درب پنجم، کنسول، کنار چراغ مطالعه و چند نقطه دیگر نصب شده‌اند.

این سیستم هنگام بسته شدن درهای خودرو فعال می‌شود و وظیفه دارد با کمک سنسورها و رادارها، هر گونه حرکت در داخل کابین را تشخیص دهد. بر اساس اطلاعیه رسمی ولوو، دقت سخت‌افزارهای این سیستم به حدی است که امکان تشخیص حرکت در مقیاس میلیمتر و حتی کمتر از آن وجود دارد. کمپانی سوئدی برای درک بهتر این امر، نفس عمیق یک نوزاد هنگام خواب را مثال می‌زند و می‌گوید سیستم مذکور توانایی تشخیص حرکتی در این حد را داراست.

در صورت تشخیص حرکت و به تبع آن احتمال جا ماندن کودک یا حیوان خانگی در داخل کابین، درهای خودرو قفل نمی‌شوند. یک پیام هم روی نمایشگر مرکزی به راننده اطلاع می‌دهد که صندلی‌ها را کنترل کند. نکته جالب اینکه در صورت بی‌توجهی راننده و دور شدن راننده از خودرو، سیستم تهویه مطبوع به طور خودکار فعال می‌شود و دمای کابین را متعادل نگه می‌دارد. این سیستم تا زمانی که باتری تخلیه شود، وظیفه خود را انجام می‌دهد.

لوتا یاکوبسن (Lotta Jakobsson) مهندس ارشد ولوو در بخش فنی در این باره می‌گوید:

«ما همیشه در زمینه ایمنی پیشگام بوده‌ایم و می‌خواهیم با تعریف استانداردهای جدید در صنعت خودرو از جان افراد محافت کنیم. با کمک تکنولوژی بسیار پیشرفته، ما از شما در مواقعی که حواستان جمع نیست، حمایت کرده و کمک می‌کنیم از جا ماندن اتفاقی اعضای خانواده یا حیوانات خانگی در خودرو پیشگیری نمایید.»

بجز این، سنسورها و دوربین‌های موجود در داخل کابین ولوو EX90 توانایی تشخیص میزان هوشیاری راننده را نیز خواهند داشت که البته چیز جدیدی نیست. اما اگر EX90 سطح هوشیاری راننده را کمتر از میزان استاندارد تشخیص دهد، به طور خودکار متوقف می‌شود و با برقراری تماس از مراکز امداد درخواست کمک می‌کند!

ولوو EX90 در بیرون از کابین هم سنسورهای پیشرفته‌ای خواهد داشت. این کراس‌اوور الکتریکی به 16 سنسور اولتراسونیک، 8 دوربین و 5 رادار مجهز خواهد بود.

بد نیست بدانید EX90 جایگزین برقی XC90 محسوب می‌شود. تصاویر مربوط به گواهی ثبت اختراع که تابستان منتشر شدند، نشان می‌دهند طراحی این کراس‌اوور انقلابی نیست و شباهت‌های زیادی با XC90 دارد. این را هم اضافه کنیم که با عرضه EX90، ولوو کماکان به تولید XC90 با پیشرانه‌های درون‌سوز ادامه خواهد داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما