تمدید پادشاهی تویوتا بر صنعت خودروسازی جهان

تویوتا با ثبت رکورد تحویل تقریباً 10.5 میلیون خودرو، به‌عنوان پرفروش‌ترین خودروساز دنیا در سال 2022 دست پیدا کرد. این کمپانی ژاپنی با وجود مشکلات زیاد در زنجیره تأمین موفق شد با عبور از تمامی رقبا، از این عنوان دفاع کند. طبق آمار، تعداد دقیق خودروهای فروخته‌شده توسط گروه تویوتا به 10,483,024 دستگاه می‌رسد. این رقم در مقایسه با سال 2021 افتی 0.1 درصدی دارد. این درحالیست که فولکس واگن با قریب به 1.5 میلیون دستگاه (به اندازه کل نیاز بازار خودرو ایران) کمتر در جایگاه دوم قرار گرفته است و جنرال موتورز نیز در رده سوم قرار دارد.

با آنکه فروش تویوتا در سال گذشته افتی 0.1 درصدی دارد، اما تولید آن 5.3 درصد رشد کرده است. به‌عبارت دقیق‌تر، میزان تولید این شرکت در سال 2022 به 10,610,604 دستگاه رسیده؛ ضمن اینکه میزان تولید برند اصلی این گروه یعنی تویوتا، با 5.2 درصد رشد برابر با 9,026,713 دستگاه بوده است.

با دقت در آمار تویوتا معلوم می‌شود تولید داخلی این شرکت با 7.7 درصد کاهش به 2,656,009 دستگاه افت کرده است. درمقابل، مونتاژ محصولات این شرکت در خارج از مرزهای ژاپن با 11.7 درصد رشد به 6,370,704 دستگاه رسیده است. بد نیست بدانید گروه تویوتا علاوه‌بر برند اصلی، برندهای لکسس، دایهاتسو و هینو را هم در بر می‌گیرد.

افزایش فاصله تویوتا با فولکس واگن

همان‌گونه که قابل حدس است، نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده این خودروساز بزرگ در سال 2022 گروه چندملیتی فولکس واگن بود. ظاهراً مشکلات مربوط به زنجیره تأمین، این گروه را بیشتر از تویوتا درگیر کرده؛ چرا که آمار فروش آن با افتی شدید به 8.3 میلیون دستگاه تنزل کرده است. در توصیف شدت این افت همین بس که سال 2022 از لحاظ فروش، بدترین سال گروه فولکس واگن در یک دهه اخیر محسوب می‌شود.

نکته‌ تأمل‌برانگیز اینکه به‌غیر از شیوع ویروس کرونا، گروه فولکس واگن از جنگ روسیه و اوکراین نیز متضرر شده؛ زیرا شماری از تأمین‌کنندگان این گروه خودروسازی در خاک این دو کشور قرار داشتند. چین هم یکی از بازارهای اصلی فولکس واگن است و قرنطینه‌های متعدد شمار زیادی از مشتریان این کمپانی را از خرید منصرف کرد.

برتری جنرال موتورز در آمریکا

با آنکه تویوتا پرفروش‌ترین خودروساز جهان در سال 2022 به‌حساب می‌آید، اما در ایالات متحده این شرکت قافیه را به جنرال موتورز واگذار کرده است. طبق آمار، در سال 2022 این خودروساز بزرگ آمریکایی 2,274,088 خودرو راهی بازار کرده؛ حال آنکه فروش تویوتا در همین مدت برابر با 2,108,458 دستگاه بوده است.


شایان ذکر است تویوتا کماکان با مشکلات مربوط به اختلال در زنجیره تأمین دست‌وپنجه نرم می‌کند. این کمپانی اعلام کرده به‌خاطر مشکلات مذکور، فعالیت کارخانه کولین واقع در جمهوری چک به‌مدت یک ماه متوقف خواهد شد. با تصمیم تویوتا کارکنان این کارخانه که دو مدل Aygo X و یاریس در آن مونتاژ می‌شود، از 31 ژانویه تا پایان ماه فوریه به مرخصی می‌روند.

ناگفته نماند تویوتا در نظر دارد امسال آمار فروش سالانه خود را به 10.6 میلیون دستگاه برساند. برای دستیابی به این هدف، این شرکت می‌خواهد میزان تولید خود را به‌صورت ماهانه تنظیم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما