تغییر سیاست تبلیغاتی متا به دلیل حفظ حریم خصوصی نوجوانان

شرکت متا که در سال 2004 توسط مارک زاکربرگ و دیگر افراد تاسیس شد، به طور کلی 2.8 میلیارد کاربر جهانی دارد. برنامه‌هایی مثل اینستاگرام، واتس‌اپ و فیس‌بوک جزو زیرشاخه‌های این شرکت هستند.

در حال حاضر شرکت متا قصد دارد سیاست تبلیغاتی خود را به گونه‌ای تغییر دهد تا بتواند تجربه مثبت‌تری را برای کاربران فراهم کند. شرکت‌هایی که کاربرانشان نوجوانان هستند، باید در جهت حفظ هرجه بیشتر حریم خصوصی آن‌ها حرکت کنند. علاوه بر آن، دیگر نباید شاهد تبلیغات‌های تبعیض‌آمیز باشیم؛ این دو جزو تغییراتی هستند که متا قصد دارد آنها را عملی کند.

طبق سیاست‌های جدید، تبلیغ‌کنندگان دیگر نمی‌توانند براساس جنسیت نوجوانان، آنها را در فیس‌بوک یا اینستاگرام هدف قرار دهند. بلکه تنها باید از سن و موقعیت مکانی کاربر استفاده کنند. این قوانین که از سال 2021 در حال پیگیری هستند، محدودیت‌هایی برای تبلیغ‌کنندگان ایجاد کرده تا حریم خصوصی نوجوانان افزایش یابد.

همچنین از این به بعد نوجوانان می‌توانند با استفاده از ابزار Ad Topic Controls، انواع تبلیغاتی را که در فیس‌بوک و اینستاگرام می‌بینند، مدیریت کرده و تعداد آن‌ها را به حداقل برسانند.

مقابله با تبلیغات تبعیض‌آمیز

قانون جدید متا (VRS) سعی دارد تبلیغات تبعیض‌آمیز را به شدت کاهش دهد. این شرکت به تبلیغ‌کنندگان امکان می‌دهد تا دیگر در تبلیغات خود از نژاد، رنگ، مذهب و جنسیت خاصی استفاده نکنند. این سیستم در ابتدا سعی می‌کند ویژگی‌های کاربر را بررسی کرده و اگر هر گونه مغایرتی با محتوای تبلیغاتی وجود داشته باشد، سیستم به طور خودکار محتوا را تغییر می‌دهد.

حفظ حریم خصوصی

فناوری جدید متا سعی دارد با انجام اندازه‌گیری‌های جدید، فضای حریم خصوصی بیشتری به کاربران داده و به اطلاعاتی از جمله سن، جنسیت یا نژاد واقعی افراد دسترسی نداشته باشد، چراکه این ویژگی‌ها توسط سیستم تخمین زده خواهند شد.

وزارت دادگستری ایالت متحده درباره این اقدام اینچنین گفته است که این تغییرات بسیار هدفمند در حال پیگیری هستند. دامیان ویلیمز که وظیفه دادستانی ایالات متحده را برعهده دارد، از اقدامات شرکت متا برای برداشتن اولین گام‌ در این سیستم تبعیض‌آمیز قدردانی کرده و خواستار همکاری هرچه بیشتر این شرکت با دولت شده است.

در حال حاضر، این سیستم تنها به تبلیغات در حوزه خانه و مسکن می‌پردازد، ولی احتمالا امکان دارد تا آخر سال جاری، اهدافی مانند کار و استخدام را نیز دنبال کند. البته هنوز مشخص نیست که این برنامه فقط در ایالت متحده اجرایی شود؛ چرا که متا اعلام کرده احتمال دارد آن را در حوزه جهانی هم اجرا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قوانین دیدگاه