بازی های برتر ماجراجویی که الان فرصت تجربه آنهاست

جدای از توصیف یک بازی با ماجراجویی در آن که شامل بازی‌های فراوانی می‌شود، ژانر ماجراجویی به‌طورکلی به‌گونه‌ای تعریف شده که بر روی خط داستانی و گشت‌وگذار بیشتر از اکشن در آن تأکید شده است و این تمرکز ممکن است همچنین بر روی مکانیک‌های حل پازل نیز تکیه داشته باشد. به‌عبارت‌دیگر، بازی ای که شبیه‌سازی در خود دارد؛ اما نه به‌اندازهٔ یک شبیه‌ساز، اکشن در خود دارد اما نه به‌اندازهٔ یک اکشن، حل پازل در خود دارد اما نه به‌اندازهٔ یک بازی معمایی و …

علی‌رغم طبقه‌بندی مبهم آن، بازی‌های این ژانر به طور واضح و شفاف تجربه‌هایی فوق‌العاده هستند که اغلب اوقات به کانسپت‌های مفرح و شگفت‌انگیزی می‌پردازند. ازاین‌رو، در این مقاله به تعدادی از این بازی‌های ماجراجویی که بهتر است هرچه زودتر تجربه‌شان کنید خواهیم پرداخت.

ولگرد (Stray)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۵، پلی‌استیشن ۴، رایانه شخصی

گم شده و تنها، شما خود را سرگردان در خیابان‌های پر شده از نور نئون و روبات یک شهر می‌یابید. یادم رفت بگویم… شما یک گربه هستید. پروتاگونیست گربهٔ بازی Stray برای اولین‌بار در رویداد Sony’s Future of Gaming Show در سال ۲۰۲۰ توجه بازیکنان را به خود جلب کرد. حال حرکات و رفتارهای بامزهٔ این گربه دوست‌داشتنی تحسین منتقدان و هواداران را به همراه داشته است. خط داستان بازی بر روی این گربهٔ سرگردان تمرکز دارد که تنها می‌خواهد به آغوش خانواده‌اش بازگردد ولی در این متروپلیس مرموز عاری از انسان گرفتار شده است. خوشبختانه شما در این مأموریت تنها نخواهید بود و به پهپادی به نام B12 برمی‌خورید که به شما در گشت‌وگذار در دنیای بازی و برقراری ارتباط با ساکنان شهر کمک می‌کند. Stray تنها چند ساعت وقت شما را می‌گیرد اما شخصیت‌های آن، سکو بازی هوشمندانه‌اش و شخصیت اصلی دوست‌داشتنی‌اش آن را سزاوار جایگاهی در این لیست کرده است.

نورکو (Norco)

پلتفرم‌ها: رایانه شخصی

Norco روایت گر داستانی گیرا، هرازچندگاهی دلخراش و اغلب اوقات طنز تلخی است که در برداشتی سورئال از لوئیزیانا جریان دارد. شما در نقش کِی بازی می‌کنید. زن جوانی که سال‌ها دور از خانه بوده و حال باگذشت مادرش به آنجا بازمی‌گردد. بااین‌وجود با گم‌شدن برادر کی و پیداشدن معمایی ماورای طبیعی در این شهر کوچک همه چیز تغییر می‌کند. Norco داستانی فوق‌العاده، شخصیت‌هایی به‌یادماندنی و جهانی شگفت‌انگیز دارد که حال و هوای بخش‌های جنوب آمریکا را با استادی هرچه‌تمام‌تر با عناصر عملی – تخیلی تلفیق می‌کند. بهتر از هر چیز، معماهای اشاره و کلیک بدون اینکه سردرگم کننده باشند لذت بخشند و بازی به بازیکن کمک‌های لازم را می‌کند تا بداند باید چه‌کار کند و چه اتفاقاتی دارند رخ می‌دهند. Norco یک بازی جنوبی و گوتیک فراموش‌نشدنی است که هواداران بازی‌های ماجراجویی باید حتماً تجربه‌اش کنند.

مقابل چشمانت (Before Your Eyes)

پلتفرم‌ها: رایانه شخصی

سعی کنید پلک نزنید. این عنوان به‌واقع منحصربه‌فرد در اوایل سال منتشر شد و ما را با داستان‌سرایی نوآورانه و برانگیزاننده‌اش مجذوب خود کرد. بازی از وب‌کم بازیکنان استفاده می‌کند و با پلک‌زدن آنها پیشروی می‌کند. این مکانیک به‌خصوص تنها برای سرگرمی تعبیه نشده بلکه پشتیبان داستان بازی است که در آن شما در نقش بنجامین برین تازه درگذشته به رویدادهای زندگی‌تان بازنگرید درحالی‌که به‌سوی جهان باقی رهسپار می‌شوید. شما بازی را با پلک‌زدن مجبور می‌کنید که سرگذشت زندگی پروتاگونیست را نمایش دهد حتی اگر ناخواسته پلک بزنید. این مسئله حسی عجیب در فرد ایجاد می‌کند. برخلاف دیگر عناوین شما این فلش‌بک‌ها را به‌گونه‌ای که یک شخصیت اصلی تجربه می‌کند تجربه می‌کنید و گاهی اوقات آرزو می‌کنید کاش به این زودی تمام نمی‌شد.

دوکی دوکی لیتریچر کلوب پلاس (Doki Doki Literature Club Plus)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس سری ایکس/اس، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، سوئیچ، رایانه شخصی

نسخه آپدیت شده بازی که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، Doki Doki Literature Club Plus به بازیکنان داستان عاشقانه‌های مدرسه و ادبیات را با جلوه‌های بصری تقویت شده ارائه می‌دهد. علاوه بر این، مأموریت‌های جانبی جدید، موسیقی بیشتر و بیش از صد تصویر که می‌شود آنها را به دست آورد به بازی افزوده شده‌اند. علی‌رغم ظاهر شبیه‌ساز دوست‌یابی جذاب بازی، Doki Doki Literature Club Plus در باطن آن‌طور که به نظر می‌آید فرح‌بخش و سرگرم‌کننده نیست. خیلی راحت می‌شود داستان را برای کسانی که بازی را تجربه نکرده‌اند لوث کرد اما اگر می‌دانید به سناریوهای به خصوصی حساس هستید حتماً اطلاعات مربوط به هشدار محتویات موجود در بازی را چک کنید.

کنتاکی راه صفر: نسخه تلویزیون (Kentucky Route Zero: TV Edition)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، سوئیچ، رایانه شخصی

عجیب غریب، رؤیاگونه و درعین‌حال بیش از حد واقعی، بازی Kentucky Route Zero تا مدت قابل‌توجهی پس از اتمام بازی در ذهنتان باقی می‌ماند. بازی سوگند درهم‌شکستهٔ رویای آمریکایی را بررسی می‌کند که در آن یک پیک به نام کانوی در مسیری که عنوان بازی است کارش را انجام می‌دهد. وقتی کانوی به آخرین مأموریت روزش می‌رسد او با غریبه‌هایی با زندگی‌های پرمشقت از جمله اعتیاد، فقر و توسعهٔ شرکت‌های بزرگ روبه‌رو می‌شود. این مشکلات همگی در یک پکیج سورئال اشاره و کلیک جمع‌بندی شده‌اند. گیم‌پلی بازی در پی مجموعه‌ای از تصمیمات پیشروی می‌کند، مثلاً به کجا بروید، چه چیزی بگویید یا چه حرف‌هایی را باور کنید. این عمل خط داستانی بازی را جلو می‌برد و گاهی اوقات زوایایی از داستان را تغییر می‌دهد.

لایف ایز استرنج: رنگ‌های حقیقی (Life is Strange: True Colors)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۵، ایکس‌باکس سری ایکس/اس، پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، سوئیچ، استادیا، رایانه شخصی

با دیدن وقایع از طریق چشمان الکس چن که یک همدل (empath) است شما می‌توانید احساسات افراد پیرامون خود را مشاهده کنید. این احساسات از طریق هاله‌های رنگارنگ نشان داده می‌شوند و پروتاگونیست بازی با دیدنشان قادر است به دیگران در فائق آمدن بر سختی‌ها و احساسات متلاطمشان کمک کند. هرچند، الکس به خود به‌عنوان یک قهرمان فکر نمی‌کند. پس از سال‌ها درگیری با سیستم فرزندخواندگی او باور دارد که توانایی‌اش نوعی نفرین است که او را از سایرین سوا کرده است. تنها پس از پیداکردن برادر گمشده‌اش است که این باور او شروع به تغییر می‌کند. در پیروی از عناوین پیشین لایف ایز استرنج، True Colors تفحصی متأثرکننده از انسانیت در کنار عناصر ماورای طبیعی است تا به برجسته‌کردن خط روایی شخصیت‌محور بازی کمک کند. گیم‌پلی بازی بیشتر شامل راه‌رفتن، تعامل با اشیا و مردم در جهان و گرفتن تصمیمات مختلف است که بر روی داستان تأثیر می‌گذارند.

شب در جنگل (Night in the Woods)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، سوئیچ، رایانه شخصی، iOS

بازی شب در جنگل اخیراً بر روی سیستم iOS عرضه شد و بازیکنان جدیدی را به‌سوی خود جذب کرد تا رازهای داستان به‌ظاهر دنج و راحت آن را کشف کنند. در نقد خود دربارهٔ بازی در سال ۲۰۱۷ گفته بودیم که شب در جنگل مجموعه‌ای از «اشتباهات، بی‌احتیاطی و دوستی‌هاست که همگی در یک ماجراجویی خوش‌رنگ و لعاب جای گرفته است.» طراحی کارتون مانند شخصیت‌ها، طیف رنگ‌های پرشور و مکانیک‌های ساده بازی به‌راحتی بازیکن را فریب می‌دهند که با چیزی ساده و مفرح طرف هستند ولی شب در جنگل به موضوعات دشوار قابل‌توجهی می‌پردازد. داستان با مِی شروع می‌شود. او یک دانشجوی ترک تحصیل‌کرده است که علی‌رغم میلش به شهر خود بازمی‌گردد. او روابط با خانواده‌اش و دوستان قدیمی اش را دوباره از سر می‌گیرد تا اینکه به معمایی برمی خورد.

وحشی‌های بیرونی (Outer Wilds)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، سوئیچ، رایانه شخصی

اولین و آخرین بسته الحاقی بازی وحشی‌های بیرونی که Echoes of the Eye نام دارد چندی پیش منتشر شد و بازی را دوباره در لیست «بازی‌کردن» خیلی‌ها قرار داد. سازنده بازی Mobius Digital تأکید کرد که این محتویات جدید به‌خوبی در خط داستانی جای می‌گیرند و علاوه بر این معماهای جدیدی را به Dark Bramble اضافه می‌کنند تا بازیکنان آنها را حل کنند. داستان بازی اصلی وحشی‌های بیرونی درباره حلقه زمانی پیرامون گشت‌وگذار در فضا و مأموریتی برای جلوگیری از نابودی جهان است. مأموریتی که حتی اگر تنها بیست دقیقه برای تحقق‌بخشیدن به آن فرصت نداشتید باز هم کار دشواری بود. مرگ یک سرانجام است و به شکل های مختلفی به سراغتان می‌آید.

سِیبل (Sable)

پلتفرم‌ها: ایکس‌باکس سری ایکس/اس، ایکس‌باکس وان، رایانه شخصی

Sable که به‌تازگی منتشر شده تجربه‌ای شگفت‌انگیز با محوریت تفحص بازیکن در جهان بازی است. شما در نقش سیبل بازی می‌کنید. دختر جوانی که در دنیای بیابانی میدن زندگی می‌کند و قصد دارد در مناسک گذار خود به نام Gliding قدم بگذارد. با اینکه هدفی در این مأموریت وجود دارد و آن جمع‌آوری تعداد حداکثر ماسک‌هاست، سیبل شما را تشویق می‌کند در جهان گشت‌وگذار کنید تا چیزهای شگفت‌انگیزی را کشف کنید. طراحی رنگارنگ و خوش‌ساخت جهان بازی به مناظر جان تازه‌ای می‌بخشد و شخصیت‌های غیر قابل بازی به شما دلایل لازم برای ادامه ماجراجویی‌تان را نشان می‌دهند. حتی در نبود مأموریتی برای تکمیل محیط بازی از شما می‌خواهد از آن بالا بروید، بر روی آن پرواز کنید و از موتورتان استفاده کنید تا تمامی رازهای موجود را کشف کنید.

آنچه از ایدث فینچ باقی می‌ماند (What Remains of Edith Finch)

پلتفرم‌ها: پلی‌استیشن ۴، ایکس‌باکس وان، سوئیچ، رایانه شخصی، iOS

با اینکه این بازی در اصل در سال ۲۰۱۷ میلادی منتشر شد در طول چند سال گذشته بر روی پلتفرم‌ها و دستگاه‌هایی جدیدی عرضه شده است. آنچه از ایدث فینچ باقی می‌ماند در سال ۲۰۱۹ میلادی بر روی سوئیچ عرضه شد، در ماه ژانویه به گیم پس پیوست، در ماه فوریه به باکس ست پلی‌استیشن ۴ اضافه شد و در ماه اوت بر روی iOS عرضه شد. داستان حاوی گشت‌وگذار در خانهٔ نامعمول ایدث فینچ می‌شود که چندین رویداد را به هم متصل کرده تا روایتی مملو از غم، نوستالژی و میراث خانوادگی را برملا کند. هر بخش از بازی نشان می‌دهد اعضای خانوادهٔ فینچ چطور جان خود را از دست دادند. در نقد خود، جو جوبا بازی را «قدم بعدی» در بازی‌های ماجراجویی خطاب کرد که داستان با بررسی محیط بازی توسط بازیکن پیشروی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما