آموزش مراقبت از باتری لپتاپ غیرقابل تعویض

به منظور صحیح و سالم نگه داشتن باتری غیر قابل تعویض لپتاپ چند مسئله‌ای را باید محتاطانه به آن توجه کرد تا باتری لپتاپ تا جایی که ممکن است سالم و با دوام باقی بماند. در این یادداشت، به شما کمک می‌کنیم تا چگونه باتری غیر قابل تعویض لپتاپ را سالم نگه دارید.

اکثر لپتاپ‌های مدرن و جدید به همراه باتری غیر قابل تعویض عرضه می‌شوند. اهمیتی ندارد که شما یک مک‌بوک را خریداری کرده‌اید یا یک لپتاپ که روی آن سیستم عامل ویندوز اجرا می‌شود؛ از طرفی به قیمتِ لپتاپ هم هیچ اهمیتی ندارد. لپتا‌پ‌های حال حاضر به هر ترتیب با باتری غیر قابل تعویض ساخته و عرضه می‌شوند.

از چند جنبه وجود باتری‌های تعویض نشدنی اتفاق بسیار خوبی است و مزیت‌هایی برای این نوع باتری‌ها می‌توان در نظر گرفت؛ برای مثال می‌توان به این مسئله اشاره کرد که لپتاپ‌های حال حاضر نازک‌تر و ظریف‌تر از قبل شده و با تعبیه‌ی پردازنده‌ی کم مصرف و طراحی‌های بدون فن، عمر باتری‌های درون لپتاپ افزایش چشمگیری پیدا کرده‌اند. با این حال، عمر لپتاپ با در نظر گرفتن باتری‌های غیر قابل تعویض محدودتر شده است؛ یعنی اگر باتری در داخل لپتاپ خراب شود، سخت‌افزار لپتاپ علنا بلا استفاده باقی خواهد ماند. بنابراین، باید عواملی که موجب می‌شود تا باتری زودتر از موعد خراب شود را با یکدیگر بررسی می‌کنیم تا برای مدت زمان بیشتری بتوان از باتری غیر قابل تعویض لپتاپ کار کشید.

گرما

دما، یکی از عوامل اصلی است که روی عمر باتری لپتاپ تاثیر می‌گذارد. اکثر کاربرها تصور می‌کنند که فقط دمای زیاد روی خرابی باتری اثرگذار است اما دمای پایین و سرما هم می‌تواند یک عامل مخرب باشد. با این حال، برای دماهای زیاد باید بیشتر نگران باشیم.

پردازنده‌های نسل جدید و همچنین سایر اجزای درون لپتاپ گرما تولید می‌کنند. بنابراین، رها کردن لپتاپ درون ماشین، آن هم در یک روز گرم تابستان واقعا ایده‌ی بدی برای سلامتی باتری غیر قابل تعویض لپتاپ تلقی می‌شود.

در دوره‌های قبل که می‌توانستیم باتری‌ را از لپتاپ جدا کنیم، معمولا پیشنهاد این گونه بود در هنگام استفاده از لپتاپ به منظور تجربه‌ی بازی‌های ویدیویی قوی و همچنین کارهای سنگین مثل ویرایش ویدیو، باید باتری را از لپتاپ جدا کرد. اگرچه، لپتاپ‌های حال حاضر فارغ از نوع قیمتی که دارند، نمی‌توان باتری‌هایشان را در هنگام کار سنگین و بازی‌های ویدیویی جدا کرد. خوشبختانه این مسئله چندان بغرنج نیست؛ چراکه چیپست‌های مدرن به گونه‌ای طراحی می‌شوند تا گرمای کمتری را تولید کنند. از طرفی پردازنده‌های M1 مبتنی بر معماری جدید ARM شرکت اپل هم نیازمند فن در مک‌بوک ایر نیست.

با تمام این تفاسیر، شما همچنین باید مطمئن شوید که هوا می‌تواند اطراف لپتاپ به چرخش در بیاید. به همین ترتیب، بهتر است لپتاپ را روی کوسن یا مبل قرار ندهید تا جریان هوا به خوبی به گردش بیفتد. لپتاپ‌های معمولی باید تحت دمای اتاق زیر ۳۵ درجه قرار گیرند. اگر لپتاپ را در تخت خواب استفاده می‌کنید، بهره‌برداری از یک استند می‌تواند به خنک نگه داشتن لپتاپ کمک کند.

شارژ و دِشارژ

یک سوال رایج درباره‌ی لپتاپ‌ها این است که آیا باید همیشه لپتاپ را به شارژر متصل کنیم یا باید بیشتر از قدرت باتری استفاده کنیم. جواب کوتاه، استفاده از هر دو روش است. باتری‌های مک‌بوک‌های شرکت اپل همگی از نوع غیر قابل تعویض هستند و شرکت اپل توصیه می‌کند که بین هر دو حالت مدام سوییچ کنید. اگر برای مثال از لپتاپ خود بیشتر در اداره استفاده می‌کنید، استفاده‌ از لپتاپ به طور مدام در حالت شارژ بدون ایراد است. هر چند شما باید هر از گاهی کاری کنید تا شارژ باتری مصرف شود و سپس به شارژر متصل کنید.

باتری‌ها نمی‌توانند بیش از اندازه شارژ شوند. بنابراین، استفاده‌ی لپتاپ که مستقیم به شارژر همیشه وصل است آسیبی به اجزای لپتاپ وارد نمی‌کند اما شارژ کردن لپتاپ، خود یکی دیگر از عواملی است که گرما تولید می‌کند.

اجازه‌ی خالی شدن باتری را به لپتاپ ندهید

اگر لپتاپ شما در حال مصرف باتری است، ایده‌آل‌ترین حالت ممکن این است که اجازه ندهید که به طور معمول به زیر ۲۰ درصد برسد.

تست‌هایی از وب‌سایت batteryuniversity.com نشان می‌دهد که ۶۰۰ دِشارژِ کامل موجب می‌شود تا ظرفیت باتری لپتاپ به هفتاد درصد برسد. اگر شما باتری را در حد ۵۰ درصد استفاده و سپس شارژ کنید، ۱۵۰۰ دِشارژِ کامل نیاز است تا عمر باتری به همان هفتاد درصد ظرفیت برسد.

با این حال، سازنده‌ها توصیه می‌کنند تا هر از چند ماه، یک مرتبه دِشارژ کامل انجام دهید تا به باتری کمک شود کالیبره باقی بماند.

اگر روی لپتاپ شما سیستم عامل ویندوز نصب است، شما به راحتی می‌توانید تنظیم کند تا میزان باتری از یک سطح مشخص پایین‌تر نیاید. به مسیر Control Panel > System Maintenance > Power Options > Select a power plan رفته و روی گزینه‌ی Change plan settings کلیک کنید. روی تنظیمات Advanced را انتخاب و سپس روی Battery کلیک کنید. زیر گزینه‌ی Low battery level و Critical battery level مقادیر را به درصدی که دلخواهتان است تغییر دهید.

میزان سطح شارژ

میزان سطح شارژ باتری غیر قابل تعویض اهمیت دارد، حتی زمانی که از لپتاپ استفاده نمی‌کنید. برای مثال، شرکت HP توصیه می‌کند تا میزان سطح باتری بین ۵۰ الی ۷۰ درصد و در دمای بین ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتیگراد باشد. اگر شما از لپتاپ برای مدت طولانی استفاده نکرده‌اید، تلاش کنید به این حد از استانداردهای گفته شده از قبل رسانده باشید. شما نباید هیچ وقت یک دستگاه الکترونیکی را برای مدت زمان طولانی با باتری کاملا دِشارژ شده نگه دارید. شاید بعدها نتوانید مجدد دستگاه را شارژ کنید و اصلا لپتاپ مورد نظرتان مجدد کار کند.

عمر باتری لپتاپ شما تا چه اندازه دوام خواهد آورد؟

این یک حقیقت اجتناب ناپذیر است که در هر بار شارژ کردن باتری لپتاپ، درصدی از ظرفیت باتری غیر قابل تعویض لپتاپ کم می‌شود.

شرکت ایسوس (Asus) بیان کرده که عمر باتری دستگاه‌هایش بین ۳۰۰ و ۵۰۰ چرخه شارژ است. البته این اعداد و ارقام بر اساس این مسئله است که ظرفیت باتری کامل در نظر گرفته می‌شود. بعد از این چرخه‌های مشخصی از شارژ، ظرفیت باتری در ابتدا به هشتاد درصد افت می‌کند.

بنابراین، پس از یک سال الی ۱۸ ماه، شما متوجه خواهید شد که باتری مثل دفعه‌ی قبل شارژ نگه نمی‌دارد. در این بازه از زمانی، احتمالا تلاش خواهید کرد با استفاده از روش‌های مختلف، عمر باتری لپتاپ را افزایش دهید. شما همچنین می‌توانید سلامتی باتری لپتاپ را هم بررسی کنید. در ویندوز ۱۰، شما می‌توانید گزارش کامل عمر باتری را از طریق تایپ کردن powercfg /batteryreport در داخل cmd ویندوز متوجه شوید. شما یک فایل به اسم battery-report.html را پیدا می‌کنید که گزارش عمر باتری است.

در سیستم عامل مک، کافی است به بخش About This Mac رفته و روی System Report کلیک کنید تا نتیجه‌ی پر جزئیاتی مشابه به سیستم عامل ویندوز را مشاهده کنید. برای انجام یک روش سریع‌تر روی سیستم عامل مک، کافی است تنها دکمه‌ی Alt یا دکمه‌ی Option را در حالی‌که روی آیکون باتری در نوار وضعیت کلیک می‌کنید پایین نگه دارید.

سالم نگه داشتن باتری غیر قابل تعویض لپتاپ

چه به استفاده از باتری‌های غیر قابل تعویض تمایل داشته باشید و چه خیر، برای ساخت لپتاپ‌های مدرن دیگر از این نوع باتری‌ها استفاده می‌شود. الزاما هم استفاده از این نوع باتری اتفاق بدی نیست. شما تنها کافی است تا راه و روش‌های صحیح و سالم نگه داشتن باتری را یاد بگیرید. روندی که شاید قبلا از آن بی‌اطلاع بوده‌اید. در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا با تشریح برخی عوامل مشخص، جلوی کوتاه شدن عمر باتری لپتاپتان را بگیریم. با تمام این تفاسیر، اگر همچنان دغدغه‌های مربوط به عمر باتری شما را کلافه کرده، می‌توانید از ابزارهای کاربردی متنوعی در حوزه‌ی نرم افزار برای تجزیه و تحلیل سلامت عمر باتری لپتاپ خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یونترنت
جم یونترنت
اکانت
فروشنده شو
تماس با ما